Jaké jsou české mikroenergetické akumulační elektrárny

Vodní elektrárny jsou ze všech druhů zdrojů elektrické energie těmi největšími. Pro srovnání největší jaderná elektrárna, japonská Kašiwaki-Kariwa (7,965 MW, od roku 2011 pozastavena), je v seznamu zdrojů podle výkonu až na 10. místě a její výkon je přibližně třetinový oproti největší vodní elektrárně Tři ...

Seznam největších vodních elektráren – Wikipedie

Vodní elektrárny jsou ze všech druhů zdrojů elektrické energie těmi největšími. Pro srovnání největší jaderná elektrárna, japonská Kašiwaki-Kariwa (7,965 MW, od roku 2011 pozastavena), je v seznamu zdrojů podle výkonu až na 10. místě a její výkon je přibližně třetinový oproti největší vodní elektrárně Tři ...

Jak funguje vodní elektrárna? Výhody a nevýhody

Vodní elektrárny jsou elektrárny, které k výrobě elektřiny využívají přehrazenou vodu řek, na nichž jsou postaveny přehrady. Přehrada, která je postavena, má turbínu pod houpající se vodou. Ta způsobuje, že se turbína pohybuje a potenciální energie turbíny se v kombinaci s kinetickou energií rychle proudící vody ...

Jaderná elektrárna – Wikipedie

Jaderná elektrárna poblíž města Kalinin, Rusko. Jaderná elektrárna je výrobna elektrické energie resp. technologické zařízení, sloužící k přeměně vazebné energie jader těžkých prvků na elektrickou energii. Skládá se obvykle z …

Jaderná energetika v Česku – Wikipedie

Jaderná elektrárna Temelín. Jaderná energetika v Česku se v roce 2021 zasloužila o 35 % veškeré vyrobené elektrické energie v zemi. To je téměř dvojnásobek toho, než tomu bylo na začátku roku 2000 (20 %). Tímto se Česko zařadilo na 13. místo na světě (2017) v podílu jádra v energetickém mixu země. [1] V zemi se nachází 6 komerčních provozovaných jaderných ...

Elektrárna – Wikipedie

PřehledHistorieSoučasné elektrárnyBudoucí elektrárnyElektrárny v ČeskuLiteraturaExterní odkazy

Mezi první předchůdce elektráren řadíme vodní a větrné mlýny. První vodní mlýn v Česku vznikl pravděpodobně roku 718 na Ohři poblíž Žatce. Prvním větrným mlýnem v Čechách byl mlýn na dvoře Strahovského kláštera, přičemž zmínka o něm pochází již z roku 1277. V 19. století došlo v západní Evropě a USA k přelomu, neboť se výzkum elektřiny posunul velmi dopředu. Fyzik Michael Faraday zjistil, že elektřinu lze vyrobit z mechanického pohybu a nedlouh…

Přečerpávací vodní elektrárna

Přečerpávací vodní elektrárny (PVE) jsou nezbytným prvkem elektrizačních soustav. V minulosti byly využívány z čistě ekonomických důvodů. Díky schopnosti krátkodobé i dlouhodobé akumulace elektrické energie mohou provozovatelé těchto zařízení přeměňovat levnou energii na …

Tři dekády energetiky v České republice: ČEZ ...

Od konce roku 1992, kdy se Československo stalo historií, vzrostla výroba elektráren v České republice o více než 44 %, především se ale výrazně změnila struktura energetiky. Zatímco před třemi desítkami let dominovaly s více než 70 % uhelné zdroje, dnes je všechno jinak. Energetickými tahouny Česka jsou s téměř 50 procenty bezemisní jaderné a obnovitelné ...

O větrných elektrárnách koluje několik mýtů. Víte, jaké jsou ty ...

Jsou v Česku pro větrnou elektrárnu vhodné podmínky? „V České republice nejsou pro větrné elektrárny vhodné přírodní podmínky," tvrdí řada odpůrců.Ano, na severské přímořské státy sice nemáme, ale podle studie Ústavu fyziky atmosféry AV ČR je na území naší země téměř 13 000 vhodných míst pro výstavbu větrných elektráren.

Typy vodních elektráren: Charakteristika, provoz a výhody

Vodní elektrárny lze klasifikovat podle jejich výkonu a umístění zařízení. Podle množství energie, kterou dokážou vyrobit a jejich akumulační kapacity, můžeme mluvit o následujících typech rostlin: Vysoce výkonné vodní elektrárny: S výkonem větším než 10 MW. Mini vodní elektrárny: Produkují mezi 1 MW a 10 MW.

Výstavba nových vodních elektráren v ČR: Jaké jsou plány?

V následujících letech se v ČR možná budou budovat nové přečerpávací vodní elektrárny. Pro stavbu bylo vytipováno celkem 6 vhodných lokalit. Jaké to jsou? Proč se mají stavět další vodní elektrárny? V budoucnu se možná dočkáme dalších vodních elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž nedávno vytipovalo 6 lokalit vhodných pro stavbu nových ...

Seznam tepelných elektráren v Česku – Wikipedie

V tomto seznamu jsou uvedeny tepelné elektrárny v Česku hrnuty jsou všechny spalovací elektrárny s instalovaným výkonem vyšším než 100 MW (seznam neobsahuje jaderné elektrárny, které jsou v principu také tepelnými elektrárnami, avšak v jejich případě je primárním zdrojem energie jaderné palivo).Celkový instalovaný výkon tepelných elektráren v České republice v ...

Jak funguje tepelná elektrárna? Výhody a nevýhody

Elektrárny využívají k výrobě energie fosilní paliva, kterých je stále dostatek a jsou ekonomicky výhodné. Počáteční investiční náklady na instalaci tepelné elektrárny jsou také nižší ve srovnání s jinými typy elektráren. Vzhledem k blízkosti městských oblastí jsou náklady na dopravu a další náklady minimální.

Jaderná elektrárna – Wikipedie

Jaderná elektrárna poblíž města Kalinin, Rusko. Jaderná elektrárna je výrobna elektrické energie resp. technologické zařízení, sloužící k přeměně vazebné energie jader těžkých prvků na elektrickou energii. Skládá se obvykle z jaderného reaktoru, parní turbíny s alternátorem a z mnoha dalších pomocných provozů. V principu se jedná o parní elektrárnu, ve ...

Vodní elektrárny – princip, rozdělení, elektrárny v ČR

Akumulační elektrárny využívají řízeného odběru vody z akumulační nádrže podle potřeb elektrizační soustavy. Pokrývají pološpičkové (elektrárny s denní akumulací), či špičkové zatížení ... tabulce jsou uvedeny všechny české velké vodní elektrárny a přečerpávací vodní

Energetika v Česku – Wikipedie

Většina elektřiny vyrobené v ČR pochází z uhelných (40,3 %, r. 2021) a jaderných (36,2 %, r. 2021) elektráren a dále z elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie (12,4 %, r. 2021). …

Fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny jsou podstatně závislé na aktuální slunečnosti, ... Téměř polovina uvedeného instalovaného výkonu je tvořena zdroji s instalovaným výkonem od 1 do 5 MW. České fotovoltaické elektrárny vyrobily v roce 2015 2,26 TWh elektřiny, což představovalo zhruba 2,7 % celkové brutto výroby elektřiny v ...

Vodní energie v České republice: Procentuální podíl vodních …

Jaké druhy elektráren jsou v ČR? Nejvyšší podíl na instalovaném výkonu měly parní elektrárny, a to 48,8 %, 19,3 % připadalo na jaderné elektrárny, 9,3 % na fotovoltaické elektrárny, 6,2 % na paroplynové, 5,0 % na vodní, 4,3 % na plynové a spalovací a 1,5 % na větrné elektrárny.

Srovnání elektráren | Evropa v datech

Uhelné elektrárny mají na lidi i prostředí velké dopady, jsou ale nejstabilnější a v současnosti se bez nich neobejdeme. Česká vláda v říjnu schválila národní klimaticko …

Jak přesně fungují větrné elektrárny?

Větrné elektrárny v budoucnosti. I když jsou větrné elektrárny v posledních letech velmi oblíbené, začíná se ukazovat, že budoucnost možná nebude tak růžová, jak si environmentalisté malovali. Důvodem je hlavně již zmíněná obtížná recyklace, případně likvidace.

Ostrovní fotovoltaické elektrárny pro celoroční bydlení? Jaké jsou …

Ostrovní elektrárny (off-grid) jsou takové elektrárny, které nejsou připojeny k distribuční síti. Tento systém dává velký smysl pro místa, kde není možnost připojení k distribuční síti a kde jedinou možností, jak získat elektrickou energii, je si ji vyrobit.

Ukládání elektřiny z fotovoltaických a větrných elektráren

Ukládání elektřiny vyrobené v solárních nebo větrných elektrárnách je velkou výzvou. Podívejte se na přehled možností, jak elektřinu akumulovat. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Jaké možnosti nachází využití v praxi? Nedávno se objevil na stránkách tohoto magazínu článek „Levný způsob skladování energie: Řešení pro fotovoltaiku". Lze k němu mít ...

Tři dekády energetiky v České republice: ČEZ

Od konce roku 1992, kdy se Československo stalo historií, vzrostla výroba elektráren v České republice o více než 44 %, především se ale výrazně změnila struktura energetiky. Zatímco před třemi desítkami let dominovaly s více než …

Možnosti využití akumulačních zařízení v české elektroenergetice

Nově se zde popisují možnosti nasazení akumulačního zařízení k poskytování služeb, zajišťujících regulaci výkonové rovnováhy v soustavě. Nasazení akumulačního …

Výhody a nevýhody využití energie z vodní elektrárny

Elektrárny se dělí podle výkonu na průmyslové, minielektrárny, mikroelektrárny a domácí mikroelektrárny. Velikost elektrárny a množství energie, které dokáže vyprodukovat, je samozřejmě nutné zvážit s ohledem na využívaný vodní zdroj, jeho spád a průtočnost tak, aby to vzhledem ke spotřebě bylo efektivní.

Vodní elektrárny – princip, rozdělení, elektrárny v ČR

Akumulační elektrárny využívají řízeného odběru vody z akumulační nádrže podle potřeb elektrizační soustavy. Pokrývají pološpičkové (elektrárny s denní akumulací), či špičkové zatížení (vysokotlaké akumulační …

Jaké jsou možnosti využití geotermální energie v České republice?

Geotermální elektrárny v České republice Prognóza hloubek (v metrech) teploty 130 oC na území České republiky (zdroj V. Čermák aj. Šafanda, 1982). V České republice není v současnosti (konec roku 2018) v provozu žádná geotermální elektrárna, ani se žádná nestaví.

Konečně: Česko po sedmi letech odkladů udělalo zásadní krok pro ...

Posílit roli obcí a vytvořit konkrétní pravidla pro větrné elektrárny v lese a pro využití státních pozemků

Seznam největších vodních elektráren – Wikipedie

Vodní elektrárny jsou ze všech druhů zdrojů elektrické energie těmi největšími. Pro srovnání největší jaderná elektrárna, japonská Kašiwaki-Kariwa (7,965 MW, od roku 2011 pozastavena), je v seznamu zdrojů podle výkonu až na 10. …

Nejvyužívanější obnovitelný zdroj světa. Vodní elektrárny jako …

Vodní elektrárny jsou nejvýznamnějšími nízkoemisními zdroji. Existují státy, které z nich získávají přes 50 % svých potřeb elektřiny. Intenzivně se budují hlavně v rozvíjejících se zemích. Jsou důležitým prostředkem regulace sítě a v podobě přečerpávacích elektráren i akumulace energie. A to i v České ...

Jak fungují a jaké jsou výhody a nevýhody vodních elektráren ...

V tomto článku se podíváme na to, jak vodní elektrárny fungují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Fungování vodních elektráren. Vodní elektrárny využívají sílu vody k pohybu turbín, které pohánějí generátory k výrobě elektřiny. Voda je shromažďována v nádržích nebo jezych a následně uvolňována k pohybu ...

Vodní elektrárny v České republice: Kolik vyrobí elektřiny?

Jako malé vodní elektrárny se u nás označují vodní elektrárny s instalovaným výkonem do 10 MW (podle typologie EU jsou jako malé vodní elektrárny označovány zdroje do instalovaného výkonu 5 MW). Vodní elektrárna Štěchovice má instalovaný výkon 22,5 MW. Zdroj: CEZ. Velké vodní elektrárny v České republice

Velký přehled: Využívané i perspektivní technologie akumulace energie

Podívejme se na to, jaké jsou možnosti v této oblasti ve světě i u nás. Zatím nejvíce využívanými jsou vodní přečerpávací elektrárny. Ty mají velmi vysokou účinnost, která může dosahovat hodnoty až okolo 80 %.

Získávání elektřiny pomocí vody: Jak fungují vodní elektrárny

V tomto článku se dozvíte, jak se získává energie z vodní síly a jaké druhy vodních elektráren existují. Již v dávné minulosti lidé zjistili, že jim síla vody může ulehčit práci. Do řek a potoků stavěli vodní kola a hned bylo slyšet u zurčící vody klapání mlýna, jinde zase burácení pily a bouchání velkého ...

Kde v ČR jsou elektrárny na biomasu? Přehled elektráren v ČR ...

V České republice existuje mnoho elektráren využívajících biomasy jako zdroj energie. Tyto elektrárny hrají klíčovou roli v snižování závislosti na fosilních palivech a ochraně životního prostředí. V této článku se podíváme na přehled elektráren v ČR využívajících biomasy a jakým způsobem přispívají k udržitelnému rozvoji.